Прехвърляне на фирма
- юристи с над 12 години опит
- над 400 прехвърлени фирми
- задълбочена експертиза
- консултация с опитен юрист
Услугата по прехвърляне на фирма, която предлагаме, е цялостна и включва:
Документите за прехвърлянето се изготвят от юристите на Profirms, които са участвали в сделки по прехвърляне на стотици фирми, включително и придобивания на български дружества от чуждестранни компании и обратното. Опитът ни в сферата е над 10 години.
Екипът ни ръководи целия процес, изготвя всичко необходимо и го подава за вписване. От клиента се изисква само да подпише и завери документите, съгласно нашите подробни указания.
Цената за прехвърляне на фирма може да варира. Най-елементарното прехвърляне (едно физическо лице продава ЕООД на друго физическо лице, български граждани) може да струва под 300 лева. Нашият хонорар за услугата би бил 200 лева, а останалите разходи са нотариални и държавни такси.
Цената за прехвърляне на фирма при по-сложни казуси може да стигне и няколко хиляди лева, ако например чуждестранна компания иска да придобие българско дружество в сделка с висок материален интерес. В тези случаи изготвяме документите и на английски език, изискват се много документи от странна на чуждестранното дружество, преводи, легализации и т.н. Разбира се, подобни процедури изискват висока експертиза и детайлно познавана на законодателството, което води и до високата цена на услугата.
В зависимост от сложността на казуса, срокът за прехвърляне на фирма може да варира от няколко дни до няколко седмици. В по-обикновените случаи, изготвянето на документите изисква 2-3 дни, а самото вписване на сделката в Търговския регистър отнема 5-6 работни дни от подаване на документите.
Един от често срещаните въпроси е „може ли да се прехвърли фирма със задължения?“. Краткият отговор е да, а не толкова краткият – зависи.
При всяка продажба на фирма се подписва специална декларация от продавача/продавачите, както и от управителя/управителите на фирмата, че същата няма задължения за неизплатени заплати и осигуровки за 3 години назад. Дори да излъже, ако деклараторът подпише декларацията, прехвърлянето може да се случи, но ще носи наказателна отговорност за деклараране на неверни данни.
Фирма с всякакви други задължения може да бъде прехвърлена без необходимост от подписване на такава декларация, но нашият екип си запазва правото да откаже услуга в такава хипотеза.
Има два начина един бизнес да бъде продаден:
Каква е разликата между двете?
Да речем, че съм собственик на ЕООД, което искам да прехвърля на друго лице изцяло. Това, което трябва да направя е да му продам всичките си дружествени дялове. По този начин купувачът става 100% собственик на фирмата и аз повече нямам нищо общо с нея.
Същото е и при ООД – ако имам съдружник и искаме да продадем фирмата изцяло, просто и двамата продаваме всичките си дялове на едно или повече лица.
Освен че един съдружник може да продаде всичките си дялове, може да бъде продадена и само част от тях. Например в едно ООД от двама съдружници, които имат по 50% от фирмата, единият решава да продаде част от своите дялове на другия, което означава просто, че в членствените им правоотношения са настъпили промени и занапред купилият дяловете ще има по-голяма част от капитала.
Това ще доведе както до право на съответната по-голяма част от печалбата, така и евентуално до повече тежест в общото събрание.
Както вече споменахме, ако в ЕООД едноличният собственик на капитала реши да прехвърли всичките си дялове на друго лице, това автоматично би означавало прехвърляне на фирмата.
Ако прехвъли само част от тях обаче, това би означавало, че едноличното дружество с ограничена отговорност следва да се трансформира в обикновено ООД, защото вече имаме минимум двама съдружници.
Затова казваме, че освен способ за прехвърляне на фирма, продажбата на дужествени дялове може да бъде и просто разместване на членствени правоотношения в ООД.
Какво е предприятие?
Законът разглежда предприятието като съвкупност от права, задължения и фактически отношения. Казано по-просто, това е бизнесът на една фирма, или по-точно – бизнес отношенията ѝ.
Какво означава това при прехвърлянето на фирма?
Докато при продажбата на дялове всичко заедно със самата фирма преминава към купувача, то тук самата фирма си остава собственост на продавача. Т.е., няма прехвърляне на фирма, а само на бизнеса.
Как това е възможно?
Това е така, защото тук не продаваме дружествените си дялове в самото дружество, а само неговите отношения с трети лица, т.е. само бизнеса.
Фирмата, с която досега този бизнес е бил осъществяван, си остава собственост на продавача, но взаимоотношенията ѝ с трети лица вече са собственост на купувача. Това са всички разрешителни и лицензи, договори и всякакви други отношения, които фирмата е създала до момента.
Разликите между двата начина за прехвърляне на фирми
Когато това става със сделка чрез договор за продажба на предприятие, последният се вписва в Агенция по вписванията по партидата както на прехвърлителя, така и на приобритателя. Чл. 15, ал. 3 от ТЗ казва, че ако не е договорено друго с кредиторите, отчуждителят отговаря солидарно с правоприемника до размера на получените права.
Нещо повече – кредиторите са длъжни, когато имат изискуемо вземане, да го потърсят първо от отчуждителя на предприятието.
Преди да се сключи договорът, продавачът е длъжен в седем дневен срок преди вписването на сделката в Търговския регистър, да уведоми съответната териториална дирекция на НАП по адреса на търговеца.
Когато с прехвърлянето на предприятието се прехвърля и недвижим имот или вещно право върху такъв, сделката се вписва и в Имотния регистър.