Промяна в капитала
Увеличаване и намаляване на капитала на ЕООД и ООД
Съществуват три възможности за увеличение на капитала:
– чрез увеличаване дяловете на съдружниците
– чрез записване на нови дялове от съдружниците
– чрез приемане на нови съдружници
Причините за ефективното увеличаване на капитала на търговско дружество могат да бъдат различни, но обикновено става дума за нужда от повече собствени средства.
Ако в дружествения договор не е записано друго, то увеличението на капитала става съразмерно с дяловете на учредителите, за да се запази същото статукво в Общото събрание.
Капиталът може да се означава по различен начин – основен, уставен, дружествен, регистриран, вписан и др. Всички тези определения са синоними. Друго е положението, когато говорим за внесен капитал.
Това е така, защото при учредяване на капиталово дружество, първоначално може да бъде внесен 70% от внесения, уставния и т.н. капитал. При акционерните дружества, може да бъде внесен 25% от уставния капитал при учредяване на дружеството.
Капиталът на дружествата с ограничена отговорност представлява стойността на вноските на съдружниците. В България минималният размер на капитала при регистрация на фирми (без АД) беше определен в размер на 2 лева през 2009 г.
Може да се каже, че това решение обезсмисля двете основни функции на институцията капитал, а именно – на материална основа на дейността на фирмата, както и неговата гаранционна функция.
2 лева капитал няма как да бъде нито основа за начало на какъвто и да е бизнес, нито каквато и да е гаранция от гледна точка на кредиторите.
Цена на предлаганата услуга можете да намерите тук.