Съществува всеобщо разбиране, че ако учиш здраво и завършиш с отлична диплома, това ще ти гарантира добре платена работа впоследствие.

За добро или лошо истината не е съвсем такава. Дори да приемем, че повечето професии изискват диплома, то няма как да не отчетем факта, че оценките в нея не са от особено значение. Единственото, което има значение като завършиш, е какво всъщност знаеш и как ще го докажеш на потенциалния си работодател.

И така, защо се получава така, че „тройкаджиите“ доста често успяват да се реализират много по-добре в живота в сравнение със своите колеги отличници? Да разгледаме тези 7 причини, за да се опитаме да си отговорим на въпроса.

Избрано от блога: 10 малки неща, които успешните хора правят различно

1. Разбират какво искат по-рано от останалите

Студентите с по-непретенциозни оценки не губят толкова време в учене на ненужни предмети. Очевидно е, че ако искаш да се развиваш в IT сферата, определено не ти е нужно да можеш да пишеш есета на културна тематика.

„Тройкаджиите“ се фокусират само върху това, което смятат, че ще им е от полза в областта, в която възнамеряват да се развиват, като това им носи позитиви на две нива – първо не губят време в неща, които не ги интересуват, и второ – така имат повече време да станат по-добри в това, което ги влече. Един от най-великите предприемачи и изобретатели на нашето време Стив Джобс, така и не завършва колеж, просто защото е бил изцяло фокусиран върху това, което е харесвал да прави. По време на легендарната си реч пред студентите от Станфорд, той неслучайно казва, че: „Единственият начин да успееш, е да обичаш това, което правиш. Продължавай да търсиш, никога не се отказвай“.

2. Придобиват опит по-рано

Повечето неособено изявени студенти започват да работят в самото начало на своето обучение, което понижава успеха им, тъй като те пропускат уроци, за да се изхранват. В същото време обаче, те получават и безценен стаж и опит, който повечето отличници няма как да получат, защото са заети да залягат над учебниците. Както всички добре знаем, по-малко вероятно е да те вземат на работа, ако нямаш стаж.

3. Градят контакти

Докато отличните студенти са ангажирани да учат всевъзможни неща, по-слабите такива предпочитат да четат специализирана литература и да се срещат с нови хора. В реалния живот контактите са от огромна важност и често могат да отворят безценни врати.

Полезно от блога: 6 начина да се отървете от дълговете

4. Знаят как да се насладят на живота

В университета те ходят на партита и по-често може да им се случи да отидат на лекции с махмурлук, но това може би е признак, че те знаят как да се наслаждават на живота. Същото се случва и след това като започнат работа. Сравнително просто е – щастливите хора са по-успешни в живота. Получава се така, защото е забавно да си около такива хора, защото това са хора, чиято компания се търси от всички, та дори и от някои шефове. Стресираните негативни хора, без значение колко интелигентни са, определено няма да се котират толкова добре.

5. Намират най-простите решения

Най-богатият човек на планетата Бил Гейтс, е може би най-добрият пример за суперуспял човек, който не може да се похвали с добри оценки в университета. Въпреки това, той успява да създаде многомилиардна империя, която го направи най-богатия човек на Земята. За него се знае, че е широко скроен и никога не гледа оценките от дипломата. Важно е кандидатът да може да мисли нестандартно. Една от най-известните реплики на създателя на Майкрософт, е свързана именно с това: „Винаги ще предпочета мързелив човек да свърши по-сложна работа, защото той ще намери лесен начин да я свърши“. Досущ като българската поговорка: „Дай на мързеливия работа, да те научи на акъл“!

6. Следват мечтите си

По-голямата част от успеха идва от това, което обичаш да правиш. Когато влезеш в университета, все още си твърде млад и е напълно вероятно да не знаеш какво точно искаш да правиш като завършиш. Ето защо, е важно да знаеш, че не е задължително да следваш избора, който си направил на 18 г., или пък още по-лошо – да следваш избора на родителите си. Да вземем за пример най-младата жена милиардер Елизабет Холмс, която революционализира медицината. Тя напуска Станфорд, един от най-престижните университети в света, за да следва мечтите си. Друг прекрасен пример е Ричард Брансън. Той напуска училище на 15 г. възраст, а в момента има бизнеси за милиарди долари.

7. Знаят какво е да се бориш

Успехът изисква емоционална интелигентност, постоянство, страст и вероятно най-важното от всичко – способността да се преодоляват провалите. В бизнеса, също както и в живота, ще преминаваш през много спадове и възходи независимо какви оценки изкарваш в училище. Важното е как ще реагираш на провала и какви ще са действията, които ще предприемеш след това.

В крайна сметка оценките са просто едни цифри. Истинският успех е да постигнеш нещо в живота. Така че, ако си сред тези, завършили училище или университет с неособено високи оценки, не се притеснявай. Животът започва, когато напуснеш класната стая!

Още от блога: В какво вярват успешните хора?

И за да няма обидени сред представителите на отличните студенти, искаме дебело да подчертаем, че всичко посочено в статията в никакъв случай не е изключено за един отличен студент. Материалът просто акцентира на предимствата, които един по-слаб ученик би могъл да има, което не означава, че той непременно ги има. Да си слаб студент не означава автоматично, че притежаваш горепосочените предимства!